На отварању изложбе биће представљена књига „Знаковито 3“ о којој ће говорити Борут Вилд, графички дизајнер
Аутор изложбе: Радомир Вуковић
Кустос изложбе: Слободан Јовановић, кустос МПУ
СВЕ ЈЕ ПОРУКА КО УМЕ ДА ЧИТА.
СВЕ ЈЕ СМИСАО КО МОЖЕ ДА РАЗУМЕ.
Изложба „50 година графичких комуникација у Србији 1960/2010“ јединствена је по свом карактеру и представља последњу етапу великог истраживачког посла који је реализовао архитекта и дизајнер Радомир Вуковић последњих десетак година. На изложби су приказани радови дизајнера са ових простора. У часу опште глобализације овај приступ има за циљ кумулативно сагледавање домаће дизајнерске продукције. Као и у каталогу, на изложби је представљено више од 300 аутора, тј. више од 620 алфабета, бројева, логотипа, пиктограма и визуелних система насталих током овог периода.
Идеја о прикупљању и референтном представљању радова наших графичких дизајнера настала је на ауторитету и обимној редакцијској документацији часописа КВАДАРТ који је уређивао и издавао Радомир Вуковић у периоду од 1992/2006. године. Капитално издање Знаковито, које садржи 2500 знакова графичке комуникације, а објављено је у три тома 2002. године, добило је 2002. године награду „Павле Васић“ као издавачки подухват године, што је било више него подстицајно за његовог аутора. Вуковић је наставио са сакупљањем радова, па његова збирка тренутно броји око 6000 предмета. Занимљиво је напоменути да се комплет часописа Квадарт налази и у Конгресној библиотеци у Вашингтону, САД.
Сав материјал до кога се дошло у протеклом времену поклоњен је Музеју примењене уметности. С обзиром на значај ове донације Музеј је донео одлуку да организује изложбу под насловом „50. година графичких комуникација у Србији 1960 / 2010“. Селекција радова као и писање каталошког текста поверена је Радомиру Вуковићу. У међувремену, „Службени гласник“ се прикључио пројекту издавањем књиге „Знаковито 3“ у којој су представљени преостали графизми (алфабети, бројеви, логотипи, пиктограми, визуелни системи). Тако испред себе имамо избор најрепрезентативнијих знакова и система графичке комуникације у протеклих пола века у Србији, које је, са великом страшћу и приљежношћу, прикупио и приредио Вуковић сагледавајући индивидуалне доприносе домаћих графичких дизајнера у контексту ширег националног историјског дискурса.
Изложба Милоша Ћирића „Графички идентитет 1961-1981.“, одржана 1982. године у оквиру Салона Музеја примењене уметности уз Ћирићеву књигу „Графичке комуникације 1954-1984,“ може се посматрати као „предзнак“ ове изложбе Радомира Вуковића, која након три деценије сумира достигнућа најзначајнијих српских аутора знакова и визуелних система од 1960. године до данас, истакао је у каталогу кустос ове изложбе Слободан Јовановић.
Аутор Вуковић у каталогу каже: „Уметност као духовна надградња живота око нас једини је расположиви простор у којем креативни људи могу да траже неку одступницу. Дизајн као оперативна категорија препознаје и решава новонастале ситуације.У овом процесу дизајнери слике живота око себе доводе у ниво знакова и симбола који ће разумети и неки други. Томе се они надају. Јер графичке комуникације су због своје универзалне визуелне пропулзивности постале јединствени интернационални полигон, у којем је кодирано споразумевање тренутак садашњости али и синтагма будућности.“
….“У времену када се електронски комуниколошки стандарди вртоглаво мењају, важност слика и знакова поред пута постаје све већа. Њихова сугестивност и њхова отпорност на људе, време и медијске турбуленције чине их релевантним показатељем наших учења, надања, веровања…. Од Алтамире до СКY ЛАБ-а људи исцртавају простор у коме бораве. Те жврљке разумљиве су свима, па њиховим довођењем у раван живота оне постају елементи свеколиког споразумевања….“
Важно је нагласити да је цео пројекат књиге „Знаковито“ и „Знаковито 3“, wорк-ин-прогресс који се наставља и после отварања изложбе, а сакупљање података наставља да тече све до нове, још свеобухватније систематизације. У том циљу постављен је сајт www.znakovito.rs који представља развој пројекта ЗНАКОВИТО од његових почетака па све до актуелних дешавања. Радови, као и питања и предлози могу се слати на адресу kvadart@sezampro.rs
Обиље графичког материјала који документује стваралаштво у примењеној уметности, маркетингу и дизајну може се погледати на www.kvadart.rs