Аутор изложбе: Мр Јелена Пераћ, виши кустос, Одсек за фотографију и примењену графику
Од времена када су се појавиле у трећој четвртини 19. века, па до данашњих издања, разгледнице – «илустроване поштанске карте» – представљају веома распрострањен визуелни материјал, и чине значајан део визуелне културе модерног доба. Оне припадају корпусу нових визуелних медија који су се појавили током 19. века. Настанак разгледница у нашој средини практично кореспондира с појавом филма, док им је велика претходница и основа у 19. веку била фотографија.
Раздобље 1895–1914. обухвата појаву и продукцију разгледница у првом периоду њиховог постојања у Краљевини Србији, односно време њиховог настанка, развоја и широког распростирања. Прва серија разгледница у Србији, у издању београдске књижаре Велимира Валожића, појавила се 1895. године, а ускоро су је пратиле бројне серије овог и других издавача.
Изложба Разгледнице у Србији 1895 – 1914 представља покушај новог сагледавања и вредновања разгледнице као јединственог визуелног артефакта који је имао место и значење у одређеном културно-историјском и уметничком контексту. Као нова, популарна визуелна форма, која се производила и дистрибуирала масовно, разгледнице су представљале снажно комуникационо средство, чије се деловање и функција у јавности крајем 19. века у многим аспектима може упоредити с оном које су у каснијем периоду преузели савремени масовни електронски и дигитални медији.
Управо функција разгледнице као средства масовне комуникације је у главном фокусу презентације на изложби, као и у студијском тексту аутора Јелене Пераћ који је прати. На изложби је приказано 367 експоната – разгледница које се данас чувају у колекцијама Музеја примењене уметности, Народне библиотеке Србије и Библиотеке града Београда, као и у приватној колекцији господина Милоша Јуришића. Представљене су кроз неколико сегмената:
- топографске разгледнице (урбани јавни простор, јавна здања, јавни споменици и представе природе
- разгледнице с представама јавних свечаности и догађаја (јавне свечаности и представе ратних дешавања
- портретне разгледнице (представе знаменитих људи и хероја и представе народа)
- разгледнице – репродукције уметничких дела
- рекламне разгледнице
Изложбу прати репрезентативна публикација – каталог, с обимним студијским текстом, богатим илустрацијама и каталошким делом. Проф. др Мирослав Тимотијевић у рецензији текста Ј. Пераћ наводи да је он написан на основу систематског истраживања и доброг познавања референтне литературе, а методолошки је структуриран на модерним теоријама визуелне културе.Аутор изузетно елегантне поставке је арх. Бојана Ђуровић, док је рафиновано графичко обликовање каталога дело Драгане Лаcmановић.