Autor izložbe: Jugoslav Vlahović, profesor na Odseku Primenjene grafike FPU
Kustos izložbe: Slobodan Jovanović, Odsek za savremenu primenjenu umetnost MPU
Bibliofilska izdanja su ručno štampane knjige u ograničenom tiražu, najčešće od 5 do 20 primeraka u uslovima fakultetske i grafičke radionice, poslednjih godina i digitalno. Mali tiraž ne obezbeđuje automatski značenje bibliofilije već je rezultat dugotrajnog autorskog rada. Tako su na FPU tokom decenija diplomirali brojni značajni primenjeni umetnici (ilustratori, grafičari i grafički dizajneri): Dušan Petričić, Predrag Nešković, Dobri Stojanović, Jugoslav Vlahović, Miloš Majstorović, Rastko Ćirić, Ilija Knežević, Branislav Fotić, Daniela Fulgosi, Budimir Dimitrijević, Marija Grafovac, Jana i Igor Oršolić, Isidora Nikolić, Vladimir Lalić i drugi. Šodno prirodi svoga posla, oni delaju u drugom planu, ali su u svom kreativnom radu izuzetno važni za likovnu kulturu, obrazovanje i kvalitet života savremenog čoveka.
„Misliti grafički“ bila je jedinstvena metoda prof. Kršića kojom je osposobljavao poklonike umetnosti multioriginala da se jedanako dobro snalaze i u tzv. slobodnoj grafici kao i u primenjenoj, gde važe druga pravila i ograničenja. Tako pripremljeni, njegovi studenti su se po završetku školovanja sa potrebnim znanjem upuštali u lavirinte stvaralaštva primenjujući naučeno na milionima primeraka izdavačke industrije i štampe ili u umetničkim galerijama. I Kršićev naslednik, prof. Jugoslav Vlahović drži se istih principa, ali osavremenjenih novim, digitalnim tehnologijama, a u knjizi kaže: „Primenjeni grafičar i dizajner knjiga mora biti ličnost specifične likovne i grafičke kulture, sposoban da, i od jedne reči, naslova knjige na primer, napravi malu grafičku simfoniju ili jednom ilustracijom objasni hiljade napisanih reči. A uz to, u svemu tome pronađe sopstveni pristup i prepoznatljiv stil što je i neprestani cilj svakog umetnika“.
Kako je knjiga jedina štampana stvar napravljena da traje, svi predstavljeni autori osposobljeni su da stručno i privlačno oblikuju i realizuju likovno-grafičke celine namenjene i najširem sloju korisnika. Ekskluzivnost ovakvih izdanja, međutim, daju im posebnu vrednost i kvalitet. Kako je sačuvano skoro sve što je do sada odštampano na FPU, ova, i za svetske prilike retka kolekcija, predstavlja izuzetno zanimljiv materijal i dokument o važnim rezultatima jedne dobro programirane škole koja je u novim uslovima zadržala najviši nivo.
Sama reč bibliofilija potiče od grčkog biblion-knjiga i philia-ljubav, dakle ljubav prema knjigama, što se odnosi i na kolekcionare, a ne samo kreatore. Zato se u poslednje vreme u svetu (pogotovo na Internetu) odomaćio izraz Artists’ books, (knjige umetnika) koji međutim, podrazumeva ne samo štampane već i unikatne knjige.