Klasično i simbolično
Prstenje i minđuše od antike do srednjeg veka
Iz kolekcije Muzeja primenjene umetnosti
IZLOŽBA JE PRODUŽENA DO 1. MARTA 2019.
Svečano otvaranje: DAN MUZEJA, utorak, 6. novembar 2018. u 19 časova
Autor izložbe i kataloga: Mila Gajić, viši kustos MPU
Konzervacija: Milan Andrić
Grafičko oblikovanje: Dušan Tkačenko
Arhitekta postavke: Miroslava Petrović Balubdžić
Muzika za izložbu: Vasil Hadžimanov
Ovom prilikom opredelili smo se za prikazivanje najpopularnijih i najzastupljenijih formi nakita – prstenja i minđuša iz antičkog perioda i doba srpskog srednjeg veka, 95 predmeta iz Zbirke metala i nakita Muzeja primenjene umetnosti, kao i 10 dragocenih predmeta iz kolekcije Istorijskog muzeja Srbije.
Izložba i prateći studijski katalog imaju za cilj da ukažu na poreklo i razvoj klasičnih formi prstenja i naušnica, na slojevit svet njihovih simbola i uloga, bliskost tema i novu interpretaciju motiva i ideja antike na srpskom srednjovekovnom nakitu. Na ovaj način, predmeti iz različitih istorijskih epoha sagledavaju se kao jedinstvena celina, unutar koje se jasno mogu uočiti originalni dometi starog srpskog zlatarstva.
Ljubitelji nakita imaju jedinstvenu priliku da na jednom mestu vide poznata i nepoznata remek-dela, kao što su zlatan prsten kritsko-mikenske kulture nastao oko 1400. godine pre nove ere, rimske geme stare 2000 godina, vizantijski pečatni prsten iz VI–VII veka, viteško i streličarsko prstenje XIV i XV veka, srebrno srednjovekovno prstenje iz Novog Brda sa antičkim gemama, lunulaste minđuše klasične Grčke iz IV veka pre nove ere, rimske, ranoslovenske i srednjovekovne naušnice.
Predmeti koji će na ovoj izložbi biti predstavljeni javnosti ilustruju specifičan segment našeg kulturnog nasleđa koji svedoči o viševekovnoj tradiciji izrade i nošenja nakita na ovom podneblju, preplitanju različitih umetničkih uticaja i njihovom autentičnom stapanju u doba srpske srednjovekovne države, kada je klasično organski živelo u savremenom, a simbolično bilo način mišljenja i življenja.