Kustos i stručni konsultant na izložbi: Biljana Vukotić, viši kustos, Muzej primenjene umetnosti u Beogradu
Како аутор изложбе Тања Вићентић истиче у каталогу, Збирка савремене уметничке керамике Народног музеја у Аранђеловцу настала је на међународном фестивалу „Свет керамике“, у оквиру мултимедијалне манифестације „Мермер и звуци“, која је стекла интернационалну славу. Од првог Симпозијума, 1974. године, па у распону од пуних тридесетшест година, створена су дела у медију керамике која су ову збирку учинила посебно значајном и драгоценом. На изложби ће бити приказано око 70 радова српских, југословенских и светских уметника чија дела су настајала на овој смотри.
Изложба има ретроспективни карактер и представља осврт на збирку уметничке керамике Народног музеја у Аранђеловцу као сложене целине, у јасно дефинисаном концепту. Одабрани радови не треба да представе само најрепрезентативнија и према естетским вредностима најуспелија дела, већ да обухвате и она остварења која су била важна карика у стваралачким фазама значајних уметника, затим решења која су у техничко-технолошком погледу посебно занимљива и различите начине размишљања приликом изражавања у керамичком медију.
Нови сусрет са радовима ове драгоцене колекције настале на симпозијуму „Свет керамике“ представља поглед у назад, који сада, са одређене историјске дистанце, пружа нове могућности да свеобухватније сагледамо значајне домете појединачних аутора, али и манифестације у целини.
Биљана Вукотић, кустос МПУ и стручни консултант на изложби каже да колекција с једне стране показује како се интересовање уметника постепено померало од ситне употребне керамике, преко тражења инспирација у народној керамици до освајања савремених ликовних израза. Поред присуства свих керамичких техника последњих деценија двадесетог века све већа пажња посвећује се истраживањима матријала и форме. У овом периоду приметно је комбиновање керамике са другим материјалима, забележена су прва мултимедијална истраживања која ће своја сложена остварења показати у радовима млађе генерације уметника током првих годинаXXI века.
С друге стране радови појединих уметника настали на Међународном Симпозијуму Свет керамике у Аранђеловцу, који су данас сатавни део колекције Музеја, показују да је боравак на симпозијуму представљао прави преокрет у њиховом опусу. Открио им је нову снагу, нове потенцијале, разбудио нове визије.