Убрзо по његовом формирању у Француској, идеје надреализма су се прошириле Европом, а један од првих надреалистичких покрета организован је у Београду, престоници Краљевине Југославије. Иако се организовано деловање београдске групе везује за године од 1929. до 1932. године, оно је, у индивидуалном и колективном облику, постојало пре и после тог периода. Чланови групе су од самих почетака пратили идеје и активност француских надреалиста, а међу њима је убрзо почела да се одвија жива комуникација, кроз размену публикација, преписку и сарадњу. Врхунац колективне активности београдске надреалистичке групе представљало је објављивање алманаха Немогуће – L´impossible у мају 1930. године, у коме је публикован манифест, који је потписало тринаест чланова – оснивача групе.
Мада је започео првенствено као литерарни покрет, надреализам се убрзо проширио и у област визуелног. Као и у осталим авангардним покретима, посебно место међу визуелним медијима у којима су надреалисти препознали поље за бројне могућности експериментисања и истраживања, припало је фотографији. Међу првим визуелним делима београдског надреализма управо су фотографије Николе Вуча, аутора који формално није био члан групе, али је у оквиру ње деловао. Фотографска пракса у оквиру београдске надреалистичке групе везује се, поред Вуча, за рад још двојице аутора – Стевана Живадиновића – Вана Бора и Марка Ристића. Њихова фотографска заоставштина – фотографије и фотограми – која се данас чува највећим делом у две музејске институције, Музеју примењене уметности и Музеју савремене уметности у Београду, представљена је на изложби Задржано бекство надстварности: фотографија у београдском надреализму и у каталогу који је прати.
Поред фотографија три аутора из две музејске институције, део изложбе чине и два албума Николе Вуча, у власништву његове ћерке Беке Вучо, као и други артефакти који су у вези с фотографском праксом београдског надреализма. Концепт изложбе употпуњен је савременим уметничким интервенцијама на излозима Главне галерије МПУ, чији су аутори Нина Тодоровић и Борис Бурић.
У складу с надреалистичком праксом подстицања стваралаштва посебно осетљивих група, деце и особа с проблемима менталног здравља, значајан део пратећег програма изложбе биће посвећен овој популацији. Поред изложбе Дечјег октобарског салона „С друге стране стварности“ која ће бити отворена у Музеју примењене уметности до 13. новембра, у галерији „Млади“ биће одржана изложба радова корисника психијатријских услуга удружења „Простор“, под називом „Снови у простору“ (14 – 30. новембар 2024). У току изложбе биће организоване радионице за децу и за одрасле особе, предавања, вођења, разговори, позоришне представе, а Музеј примењене уметности биће домаћин једног дана међународног научног скупа Над/реализмом (1924–2024), који ће се одржати од 27. до 29. новембра 2024. године у Београду, као део манифестације Активитет: 100 година надреализма.
- Никола Вучо, Задржано бекство надстварности, Београд, 1929, МПУ инв. бр. 20212
- Никола Вучо, Без назива (Јелка Вучо), Београд, 1929, МПУ инв. бр. 15962
- Марко Ристић, Фотограм (13), Врњачка Бања, 1928. (1926?), МПУ инв. бр. 21768
- Стеван Живадиновић – Ване Бор, Један минут пре убиства, Београд, 1935, МСУБ инв. бр. 111