„НА СТАКЛЕНОМ ПУТУ – УМЕТНОСТ И РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА У СРБИЈИ 1850-1950“
МАЂУНАРОДНА ГОДИНА СТАКЛА
АУТОРСКА ВОЂЕЊА КРОЗ ПОСТАВКУ
31. децембра 2022. и 7. јануара 2023. неће бити органзовано вођење кроз поставку.
Наредна вођења кроз изложбу биће организована у четвртак, 12. јануара 2023. од 18 часова и у суботу 14. јануара 2023. од 13 часова.
Посетиоце ће кроз поставку водити ауторка изложбе Биљана Црвенковић, кустос Музеја примењене уметности.
ПРОМОЦИЈА КАТАЛОГА
Промоција каталога „На стакленом путу: уметности стакла и репрезентација у Србији (1850-1950)“
Поред ауторке говориће рецензент каталога др Игор Борозан
ГОСТУЈУЋЕ МЕЂУНАРОДНЕ ИЗЛОЖБЕ
Вељко Зејак, Љубљана-Београд
Фондација Бохуш-Лугоши (Bohus-Lugossy), Будимпешта
Изложба савременог мађарског стакла групе аутора
Andretto Design
Murano, Венеција
The Process of Creation
Уметничка иницијатива из Амстердама
Public Space with a Roof
Fragile: Glass Narrative, Broken Histories
У Музеју примењене уметности од 29. децембра биће отворена изложба амстердамске уметничке иницијативе Public Space with a Roof (Adi Holander, Tamuna Čabašvili, Vesna Madžoski).
Ова изложба преиспитује могућности стварања архиве и колекције највећег југословенског произвођача кристала, фабрике Кристал-Зајечар. Изложба је резултат вишегодишњег истраживања и упоређује слике из прошлости са онима данас, откривајући крхку природу архиве и новоформиране колекције кристала.
ПРЕДАВАЊА
Уметник у музеју – Драган Дробњак
Предавање и разговор са уметником Драганом Дробњаком
У оквиру пратећег програма студијске изложбе „На стакленом путу: Уметност стакла и репрезентација у Србији 1850-1950.“, ауторке Биљане Црвенковић, вишег кустоса Музеја, отварили смо циклус предавања разговором са еминентним дизајнером стакла Драганом Дробњаком, чији се рад везује за некадашњу фабрику стакла у Прокупљу. Овим сусретом са уметником желели смо да подстакнемо младе дизајнере да се инспиришу и посвете овој, у нашој средини, запостављеној дисциплини примењене уметности. Том приликом публика је могла да види и део радова Драгана Дробњака који се чувају у Музеју примењене уметности.
проф. Десимир Денић
Стакло у савременим ликовним решењима
Dr. Rainald Franz
Glass for Centuries, Glass for Decades: Josef Hoffmann and J. & L. Lobmeyer
Музеj примењене уметности у Бечу (Museum für angewandte Kunst, MAK, Wiena)
Предавање ће се фокусирати на дугогодишњу сарадњу између значајног аустријског архитекте и дизајнера Јозефа Хофмана (1870-1956) и Лобмајер мануфактуре за израду луксузних предмета од стакла из Беча.
Од 1910. године па све до своје смрти 1956. године, Јозеф Хофман је имао сталну сарадњу са Лобмајером. Радећи на многобројним пројектима дизајнирао је класичне употребне предмете, који су и данас у производњи.
(предавање на енглеском језику)
Проф. Игор Борозан
Стакло и династичка репрезентација у српском уметничком занатству 19. века
Проф. Микеле Зампедри (Michele Zampedri)
Murano – Vetro – Venezia – Parallel Fates
Др Бојан Јокић
Стакло – историјат и перспектива
Ада Влајић и Зоран Левић
Индустријска производња стакла
Мила Гајић
Накит од стакла
РАДИОНИЦЕ
Студенти ФПУ и ФИЛУМ
Витражи
Као део пратећег програма изложбе „На стакленом путу: уметност стакла и репрзентација у Србији (1850-1950)“, у четвртак 17. 11. 2022. са почетком у 18 часова су представљени радови студената, који су учествовали у радионици Витража.
Током ове године, Музеј примењене уметности у сарадњи са Факултетом примењених уметности из Београда и Филолошко-уметничким факултетом Универзитета у Крагујевцу, реализовао је овај пројекат. Том приликом, ментор пројекта, ред. проф. Десимир Денић, одржаo je предавање на тему „Стакло у савременим ликовним решењима“.
РАДИОНИЦА СЦЕНСКИ ДИЗАЈН ИЗЛОЖБЕНИХ ПОСТАВКИ
Радионицу воде чланови тима ТУРБИНА.
Радионица је намењена студентима и постдипломцима стручних факулетета.
Идеја радионице заснована је на разматрању сценског начина мишљења приликом креирања изложбених поставки. Полазећи од кустоског концепта изложбе “На стакленом путу” и простора Музеја, полазници су, уз рад са члановима студија Турбина, били у прилици да реинтерпретирају простор и да од припремљених модуларних елемената креирају концептуалне макете као различите опције дизајна изложбе која је постављена у главној галерији Музеја.
Истовремено, поред сценског начина мишљења, акценат радионице био је на повезивању дизајна простора и технике реализације/продукције изложбених елемената.