Жири 39. Салона архитектуре у саставу:
- Ирена Виденов, председник
- Душко Филиповски
- Ненад Стјепановић
- Мирољуб Станковић
- Маруша Зорец
Констатује да је за овогодишњи Салон кандидовано 233 рада у свим категоријама, од чега је у званичну селекцију уврстио 112 радова, а у конкуренцији за награде разврстао 77 радова, у 6 категорија: архитектура, урбанизам, ентеријер, експеримент и истраживање, публикације, архитектонска критика.
Приликом селекције пристиглих радова и вредновања кандидата, констатовано је да је тема овогодишњег 39. Салона архитектуре, ДА, у потпуности „у реалности“ постављена, као да је унапред дефинисала суштину: у ком миљеу друштвене одговорности данас аутори остварују и афирмишу свој рад, (покушавајући) да доследно следе свој израз и вредност аутентичног пројектантског процеса, док истовремено треба да оправдају инвестицију, „надвладају“ бирократски механизам, задате параметре и ограничења, у актуелном контексту окружења у којем делују. Тема шта је РЕАЛНО могуће и оствариво, шта је актуелно стање стваралачког процеса, колико се заиста упуштамо у оригиналност оправданог и јасног израза, и какво дело доноси као резултат, били су критеријуми да се доделе следеће похвале, признања и награде:
Велика награда – Grand Prix 39. Салона архитектуре
за реализовано дело Параолимпијски центар Крагујевац
Аутор сагледава сву реалност потреба корисника тематског центра, спортиста са инвалидитетом, без баријера, за смештај, реконвалесценцију, рекреацију и рехабилитацију, и уједно инкорпорира кроз јасан и примерен карактер једноставне, приземне форме, приступачне и логичне. Аутор се овим делом издвојио у примени природних материјала, не лобирајући актуелне трендове и материјале, већ чврсто следи своју истрајност у идеји и процесу реализације целог објекта. Жири је препознао у раду и ненаметљиво уклапање у историјско наслеђе, где се употребом традиционалне опеке у сведеној, овог пута приземној форми, избалансираних маса, дотакла и поновила историјска вредност чувеног Спомен парка 21. октобар архитекте Ивана Антића и Иванке Распоповић у Крагујевцу. Параолимпијски центар је значајна успешна изведба која је, за сада, једина у овом делу Европе.
Награда у категорији – Архитектура
за реализовано дело N1 Housing, Крагујевац
Објекат се издваја у реализованој иновативности и интерполацији уличне 2D форме фасаде и унутрашње организације простора, у храброј композицији уличне опнасте структуре од HPL материјала, која има своју јасну функцију заштите, и у контексту реалног простора и нереалног, хаотичног, урбаног окружења, које су аутори успешно савладали. Аутори су искористили наметнуто ограничење приступа у објекат, на уштрб јасно одигнутој мапи уличне фасаде, од терена, чиме пажљиво дозирају на финалном дизајну целе форме у позитивном контексту. Проблематика се и даље огледа у односу на суседе, близином наметнутих калканских зидова и заклањања тих истих суседа. Жири је овим и претходним радом искрено подржао карактеристичан регионални развој, кроз приказане реализоване маркантне радове у мањим урбаним срединама.
Награда у категорији – Гости салона – дело у иностранству
за реализовано дело Гана – Карго центар
Повратак на светску сцену домаћег инжењерског гиганта – Енергопројекта, како у пројектовању, тако и извођењу значајних јавних објеката, ван европског континента, улива оптимизам у нашој професионалној реалности. Објекат се издваја јасним пројектантским изразом, чистом формом, препознатљивим ауторским рукописом, реализовано дело које даје посебан подстицај српској архитектонској маргини, на светском нивоу.
Награда у категорији – Ентеријер
за реализовано дело Ентеријер компаније Seven Bridges Genomics, Београд
Обиман и захтеван подухват од 5.000 м2 пословног простора, у реалности, када послодавци често нису „присутни“ да својим запосленима пруже адекватан простор за продуктивни рад и стварање, за краћи одмор у току радног времена, просторе који својом наменом, опремом, инсталацијама, примењеном технологијом чине да се у њима остваре најбољи резултати; аутори су у овом простору отишли и један корак даље, остварили су визуелни и материјални баланс, игру светла, боје и одраза, комбинујући у сведеној и логичној форми цео простор.
Признање у категорији – Архитектура
за реализовано дело Стамбена зграда у улици Мике Илића, Београд
Признање у категорији – Архитектура
за реализовано дело Реконструкција јавне гараже Зелени венац, Београд
Признање у категорији – Гости салона – дело у иностранству
за реализовано дело Вила Мистрал, Херцег Нови
Признање у категорији – Ентеријер
за реализовано дело Goethe институт библиотека, Београд
Признање у категорији – Ентеријер
за реализовано дело Двојни стамбени објекат, Београд
Похвала у категорији – Публикација
за књигу Дизајн центар у Београду
Похвала у категорији – Публикација
за књигу Вукоте Тупе Вукотића Тродимензионална морфологија Црне Горе
Похвала у категорији – Експеримент и истраживање
за дело W_Workshop
Приказано је реално. Дело настало из полазне идеје-изазова, да се од затечених елемената на локацији оствари очекивано, простор као инспирација, да се у истом стварају нека друга дела… Пркос и упорност на делу. Свака похвала „лудости“ – овде је на делу. Или се то може назвати данас „одрживом архитектуром“. Жири Салона посебно одаје похвалу у реализацији објекта и поставља у концепту осталих реализованих дела. Као подстрек да размислимо како даље да се ослободимо свих предрасуда. Зарад доброг рада и резултата.