S DRUGE STRANE STVARNOSTI - 59. Dečji oktobarski salon Muzeja primenjene umetnosti

S DRUGE STRANE STVARNOSTI - 59. Dečji oktobarski salon Muzeja primenjene umetnosti

S DRUGE STRANE STVARNOSTI

  1. Dečji oktobarski salon Muzeja primenjene umetnosti

raspisao je likovni konkurs

„S druge strane stvarnosti slogan je pod kojim će biti održan 59. Dečji oktobarski salon Muzeja primenjene umetnosti u oktobru mesecu 2024. godine.

Ove 2024. godine u čitavom svetu obeležava se 100 godina od nastajanja nadrealstičkog pokreta. Tada se pojavio Manifest nadrealizma Andre Bretona, zvanični početak nadrealističkog pokreta. Začet u Francuskoj, kao literarni pokret, nadrealizam se proširio i na polje vizuelnih umetnosti  i postao međunarodni fenomen, u okviru koga je svoje istaknuto mesto našla i beogradska nadrealistička grupa.

Nadrealisti su verovali da je moguće bolje i tačnije izraziti se kroz igru, pre nego kroz tradicionalnu sliku ili skulpturu, koje podrazumevaju dug proces učenja i stvaranja. Nadrealisti su insistirali na automatizmu misli, što znači da se unutrašnji glas spontano prenosi kroz materijal. Zapravo, opredmećuju se slike podsvesti i otuda vizuelno nasleđe ove istorijske avangarde čine većinom fotografije, fotogrami, kolaži, fotokolaži, asamblaži, objekti, dekalkomanije, le cadavre exquis, a ne klasični mediji. Među nadrealistima, posebno je bila omiljena igra le cadavre exquis. Smisao ove igre je da se svaki učesnik, bilo da su u pitanju reči ili crteži, nadovezuje na prethodnika, upoznat samo sa sopstvenim doprinosom, bez odnosa prema celini. Tek na kraju, otkriva se zajedničko umetničko delo svih učesnika.

Nadrealisti su se, kroz svoje prakse, izuzetno zalagali za emancipaciju i vidljivost posebnih društvenih grupa kao što su deca, mladi ili  osobe sa smanjenim fizičkim i umnim sposobnostima. Kroz aktivaciju umetničkih odgovora od strane ovih društvenih grupa podsticali su kreativno izražavanje i stvaranje potencijalne nove publike.

Složićemo se sa  Albertom Anštajnom da istinski znak inteligencije nije znanje nego mašta i zato je važno da je stimulišemo kod dece od najmlađeg uzrasta.  Nadrealisti su to dobro razumeli i mi, takođe, želimo da podstaknemo našu potrebu da izrazimo nešto čega nema u realnosti, nego pripada sferi sna ili mašte.

U godini jubileja, smatrali smo da 59. Dečji oktobarski salon treba da bude odgovor dečjeg stvaralaštva na nadrealističke koncepte i zato je predlog ovogodišnje teme  izložbe  „S druge strane stvarnosti.

Ko može da učestvuje na konkursu

Na konkurs mogu da se prijave deca uzrasta od 4 do 14 godina (predškolske ustanove, škole, dečji likovni ateljei, dečji kulturni centri i slične dečje ustanove i asocijacije).

Propozicije

Učesnici mogu da konkurišu sa radovima u navedenim tehnikama primenjene i likovne  umetnosti:

  • Plastično oblikovanje (glina, glinamol, plastelin, gips, drvo, metal, keramika, žica, lim, kaširani papir /papir- maše, didaktički neoblikovan materijal / kutije, asamblaž)
  • Slikarske tehnike (akvarel, gvaš, tempera, akrilne boje, pastel, kolaž, kombinovane tehnike na papiru)
  • Crtačke tehnike (olovka, kreda, ugljen, tuš)
  • Grafičke tehnike (drvorez, linorez, karton-tisak, litografija, monotipija)
  • Scenografije, kostimi, tekstil, batik, tapiserije i vitraži
  • Radovi ne smeju biti opremljeni, niti uramljeni
  • Ustanove i asocijacije mogu da pošalju do 20 radova u različitim likovnim tehnikama; najviše dva rada u istoj tehnici od jednog učesnika i jedan rad kada je reč o scenografiji (Molimo pedagoge za  pažnju u odabiru radova).
  • Radovi koji ne ispunjavaju propozicije neće biti uzeti u selekciju!

Nagrade

Najuspelijim ostvarenjima učesnika Muzej će dodeliti diplome i nagrade, i to: tri prve, tri druge, tri treće, tri pohvalne nagrade i nagrade nastavnicima koji su ostvarili vidljive rezultate u oblasti negovanja primenjene umetnosti u nastavi likovne kulture. Osim muzejskih nagrada i diploma biće dodeljena i diploma ULUPUDS – a.

Prema propozicijama izložbe, nagrađeni radovi postaju svojina Muzeja primenjene umetnosti, čuvaju se u kolekciji dečje umetnosti Muzeja i mogu se povremeno izlagati i publikovati.

Kada i kako konkurisati

Dečje radove za izložbu doneti ili poslati u Muzej primenjene umetnosti, na adresu Vuka Karadžića 18, Beograd,  od 24. juna do 02. jula 2024. godine.

Odbijeni radovi će moći, po obavljenoj selekciji, da se preuzmu u Muzeju, nećemo ih vraćati poštom, niti smo u mogućnosti da ih čuvamo. Kada je reč o radovima koji će biti izloženi na izložbi, moći će da se podignu u poslednjoj nedelji novembra 2024.

Na poleđini svakog rada treba popuniti sledeće podatke:

  • Ime, prezime i uzrast učesnika
  • Naziv rada i tehnika
  • Naziv škole i mesto
  • Ime i prezime nastavnika
  • Kontakt telefon nastavnika
  • Kontakt e-mail nastavnika

Ukoliko se rad potpisuje, potpis autora mora biti na poleđini rada. Popunjen formular treba odštampati  (ne pisati rukom) i zalepiti na rad. Ukoliko rad ne bude imao čitljivu legendu, neće biti predstavljen na izložbi i reprodukovan u katalogu.

Molimo nastavnike da ne vrše dodatne intervencije na završenim radovima.

Kontakt

Za sve dogovore i obaveštenja na raspolaganju vam stoje Lea Zei, likovni pedagog i Milica Cukić, muzejska savetnica.

E-mail: decjisalon@mpu.rs; Telefon: 011 / 2626-494; 011 / 2626-841;

Na sajtu www.mpu.rs možete se upoznati sa propozicijama Konkursa i preuzeti FORMULAR za prijavu u pdf formatu.

Formular za prijavu