44. dečji oktobarski salon - Radoznalo dete - umetnik i naučnik

44. dečji oktobarski salon - Radoznalo dete - umetnik i naučnik "IZUMETNIK"

08 - 31. oktobar 2009.

U školi

Potrebno je da deca povežu naučne i umetničke ideje prilikom izvođenja umetničkog rada za konkursno rešenje koje će podneti za selekciju i izložbu.

Program pruža deci i mladima priliku da uz pomoć muzeja i svojih nastavnika, dođu u dodir sa saznanjima koja mogu biti podsticajna za učenje, kreativni, individualni i grupni rad.

Nema ograničenja u pogledu tehnike izvođenja i dimenzija radova. Koncipiranje i izrada radova, pojedinačno i grupno odvijaće se u školi, vrtiću, ateljeu i radionici. Radovi se mogu doneti ili poslati poštom Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu, na konkurs 44. dečjeg oktobarskog salona.

Izvori za rad:

  1. Darvinove knjige „Poreklo vrsta“, „Putovanje brodom Bigl“ i bilo koja knjiga o životu i pismima Čarlsa Darvina.
  2. Darvin i evolucija – bilo koja knjiga za škole.
  3. Darvin i raznolikost života na zemlji.
  4. Darvin i moderna civilizacija.
  5. Čarls Darvin i Milutin Milanković – razmišljanja i naučne ideje.
  6. Milutin Milanković, „Kroz vasionu i vekove“, Zavod za udžbenike, Beograd, 2008.

Jednog od najvećih naučnika među Srbima Milutina Milankovića, NASA je uvrstila u 15 najblistavijih umova koji su „načinili prevrat u razumevanju klime, atmosfere, okeana i životne sredine“. Ove godine navršava se 130. godina od njegovog rođenja, sto godina od dolaska na Beogradski univerzitet i 70. godina od početka rada na „Kanonu osunčavanja zemlje“, čije je štampanje dovršeno pred samo bombardovanje Beograda 1941, a rukopis obnovljen posle požara.

Obeležavanje 130. godišnjice rođenja Milutina Milankovića, osnivača matematičkog pristupa istraživanju klimatskih promena, SANU organizuje međunarodni simpozijum u Beogradu od 22 – 24 septembra 2009. pod nazivom „Klimatske promene uoči druge dekade XXΙ veka“. Kao propratni događaj simpozijuma, biće organizovana radionica na temu regionalnog modelovanja „Korišćenje regionalnog modela za predviđanja globalnih klimatskih promena“. Simpozijum se održava pod patronatom UNESCO-a i u saradnji sa Nacionalnim klimatskim centrom Milanković, Republičkog hidrometeorološkog instituta Srbije.